Turka nebo rozpustnou? A zkusili jste už filtr?


Přijdete na návštěvu, sundáte boty, pochválíte dekoraci a odpovíte na otázku: „Turka nebo rozpustnou?“. Tak to už se v dnešních domácnostech pomalu mění. K novostavbám i moderním bytům patří kvalitní domácí kávovar, takže otázkou bude spíš: „Espresso nebo cappuccino?“.

Pokud ale nepatříte ani do jedné skupiny (turek, rozpustná, espresso, cappuccino), rádi bychom vám představili další, levnější, ale stejně tak efektivní přípravu kávy a to přes filtr. Překapávaná káva, dripper, chemex, držák na filtr, překapávač, kávové papírové filtry. To jsou pojmy, které by vás mohly zajímat.


Co potřebuji k přípravě překapávané kávy?

Potřebujete 2 věci. Tedy, kromě čerstvé kávy, kterou pro vás pražíme - kávové filtry (koupíte v domácích potřebách nebo drogeriích) a držák na filtr neboli dripper. Dripperů existuje mnoho druhů, od plastových přes skleněné až po keramické a porcelánové. Designový kousek do vaší kuchyně najdete pod pojmem „chemex“. Spojuje filtr i nádobu s čerstvě překapanou kávou v jednom kousku, který navíc skvěle vypadá.

Pro ještě méně práce jsou na trhu i elektrické překapávače, které proces přípravy kávy provedou za vás. Vše pořídíte za pár stovek a přesto dostanete z čerstvě pražených zrn všechny esence, díky kterým je káva tolik oblíbená a ceněná.

Předností filtrované kávy je její jemnost a lehkost.

Věděli jste, že česká příprava „turek“ je velkou zátěží pro náš organizmus? Čím déle se kávová sedlina uvolňuje do nápoje, tím více kofeinu a nepříznivých látek pak polknete. To může ovlivnit bolest hlavy nebo žaludku. Ale my od toho máme filtr, že?

 

Jak se připravuje kafe na filtru?

  • Na přípravu jednoho šálku (150-200 ml) je potřeba zhruba 12 gramů kávy. Můžete i o špetku méně. Dejte však pozor, ať nemáte jen obarvenou horkou vodu.
  • Filtr usadíme do držáku, jemně namočíme horkou vodou, kterou vylijeme a na filtr nasypeme zvolené množství umleté kávy.
  • Pak jemně, tenkým proudem horké vody (doporučuje se 93 stupňů, což znamená počkat minutku po vypnutí rychlovarné konvice) zalíváme kávu kolem dokola. Míříme na místo, kde se kávová sedlina opírá o stěnu filtru. Ani ne vysoko na stěny, ani ne doprostřed kávové sedliny. Tak se káva stihne rovnoměrně spojit s horkou vodou a dát vám voňavý výsledek.
  • Zpočátku by měla káva jemně pobublat a vytvořit si pěnu, která bude klesat. Vychutnejte si i proces přípravy… Káva je rituál. Až je pěna na dně, opět tenkým proudem vody objedeme obvod filtru tak, abychom vodou pojmuli na stěnách utkvělou kávu. Jedině tak dostaneme ten nejlepší výsledek v podobě právě tak akorát silné kávy.

TIP: Kávová sedlina funguje jako hnojivo na vaší zahrádce a odpuzuje slimáky. Filtr s kávou se dá recyklovat ve vašem kompostu a nevzniká tak zbytečný odpad. Více se dozvíte v našem článku, který jsme tomuto tématu věnovali.


Příprava kávy přes filtr nechá vyniknout jemnějším a ovocnějším tónům odrůdy. Doporučujeme filtr pro ty, kteří mají rádi větší šálek s plnou chutí, ale nechtějí si dávat tripple espresso. Výhodou překapávané kávy také je, že si můžete zvolit kolik porcí chcete. Limituje vás jen množství namleté kávy a nádoba, do které se překapává.

Filtrovaná káva je jeden z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů přípravy kávy. Výsledná káva je lahodná a obsahuje vše, pro co zelená zrnka pražíme. Nic nelichotivého. Jen vůně, chuť a požitek z přítomného okamžiku. Také je pro vás šálek kávy synonymum pohody?


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz