Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

7 eko tipů na využití kávové sedliny

Káva je prospěšná našemu tělu především zevnitř. Je fajn uvelebit se v křesílku s šálkem skvělé kávy od Boba … Ale věděli jste, že vypitím šálku to nemusí končit?

Kávovou sedlinu nejspíš běžně vyhazujeme, ale pojďme si připomenout chvíle, kdy se vám lógr může ještě hodit. Kávová sedlina poslouží nejen na zahrádce, ale taky v koupelně, kuchyni a na terase. A ještě u toho budete mít čisté (eko)svědomí, protože využijete odpad. Malý krůček pro jednoho kávomilce, velký pro životní prostředí.


Jak jednoduše využít lógr?

1) Přírodní hnojivo

Kávovou sedlinu lze použít jako hnojivo na zahradě. Kdekoliv. Například hortenzie můžou mít jasnější barvu. Káva totiž pomáhá květině vstřebávat hliník, který podporuje zářivou modř.

Nebojte se přidat kávovou sedlinu i k pokojovkám. Jen dejte pozor, ať je vyluhovaná sedlina suchá, aby se ji nezachtělo plesnivět. Kávový lógr se velmi dobře kamarádí s kompostem. V odpadkovém koši, nebo dokonce v odpadových trubkách je ho opravdu škoda...

 

2) Kosmetika

Možná jste si všimli, že jsou na trhu šampóny s kofeinem. Také kávové peelingy se prodávají za nemalé ceny. Až si dopijete svoji oblíbenou Brazílii na filtru nebo Ekvádor  z moka konvičky, protáhněte si chvíli pohody a dopřejte tělu i péči zvenku.

Kávový peeling si jednoduše připravíte smícháním lógru s oblíbeným kvalitním tělovým olejem. Zní to asi vtipně, ale nedopitá káva vám může posoužit jako kondicionér. Vlasy zůstanou hebké a lesklé, bez mastného efektu. Šeptá se i o rychlejším růstu vlasu a bohatším porostu… No a celulitida? Odlupující se šupinky kůže po létě? Taky peeling. Proč to nezkusit?

 

3) Proti nevítaným hostům

A nemluvíme teď o nečekané návštěvě. Spíš máme na mysli slimáky, mravence, mušky, mšice nebo housenky. Je to jemný způsob, jak tyto nezvané hosty vyprovodit od prahu vaší zahrádky. Vysušený lógr můžete přimíchat do půdy okolo ohrožených rostlin nebo z něj klidně udělat odpuzovací hradbu. Zjistili jsme, že tato aromatická hradba nenápadně odpudí i sousedovic kočky, které k vám záhonek můžou chodit, ehm, se vyprazdňovat.

 

4) Káva a kávová sedlina resetuje váš čich

Možná jste si všimli skleniček s kávovými zrny v drogeriích a parfumeriích. I kávová sedlina neutralizuje pachy a vůně. V kuchyni ji můžete využít v ledničce. Přestože třeba nejste vyznavač syrečků, nemusí to ve vaší ledničce vonět po fialkách. Kávová zrna nebo sedlina se postarají o neutralizaci a resetování vůní a výrazných pachů.

 

5) Peeling místo drátěnky

Hrubší a středně mletá kávová sedlina se dá použít i jako peeling pro hrnce. Až budete nadávat u připáleného dna, s kterým si myčka neporadí, udělejte si v klidu kafe, a pak připravte jemný peeling pro vaše nádobí. Věřte, funguje to i bez chemie.

 

6) Mořidlo na dřevo

Pracujete na nové poličce, dřevo máte rádi, ale už vás trochu nudí ta světlá barva? Zkuste kávu. Dá se jí potírat povrch dřeva a podle intenzity nálevu na něm zanechá patřičnou kontrastní malbu. Je potřeba pak dřevo nechat uschnout a projet lakem, ale barva vaší poličky bude opravdu jedinečná. O Velikonocích můžete zkusit nabarvit i vajíčka.

 

7) Klid na terase

Až si večer sednete na terasu nebo na balkon, zapálíte svíčku nebo necháte jemně svítit světlo, čeká vás dříve nebo později nájezd hmyzu. Zkuste se obklopit kávovou sedlinou a počkat, jestli bude komárům po chuti. Vyzkoušeli jsme za vás, že lógr vám zajistí klid na terase. Alespoň klid od hmyzu, komárů a otravných mušek.

Naše eko tipy mají ulehčit vašemu svědomí a třeba i peněžence. Věříme, že tudy vede cesta a je potřeba myslet i na to, co můžeme ještě využít a nevyhazovat tak věci, které si zítra půjdeme opět koupit. Bob pro vás stále denně praží čerstvá zrna a všichni z Bobova týmu budeme rádi, když se necháte inspirovat alespoň jedním tipem.

Ale nejprve šálek dobré kávy...

 

Zajímavost na závěr

Věděli jste, že dříve se v chudých rodinách připravoval takzvaný „druhák“? Kávový lógr na dně šálku se po vypití kávy zalil druhým nálevem. Ve velmi chudých rodinách i třetím. A není to tak dávno.


Věřte, máme se dobře, protože život začíná po kávě.

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.