Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Čerstvě pražená kávová zrna? Samozřejmost!

„Čerstvě pražená kávová zrna? Samozřejmost.“ — vzkazuje náš Bob Pražič.

 Pokud máme jmenovat jednu věc, na které si opravdu zakládáme, pak je to čerstvost pražení. A rychlost odeslání. Ale to už je věc druhá.

V naší pražírně na Vysočině to rozhodně nemáme na salámu a makáme, tedy pražíme, téměř každý den. Odesíláme zákazníkům jen to, za co sami dáme ruce do pražičky. Věděli jste, že zelená surová kávová zrna jsou tvrdá jako kámen? Správným pražením krásně zkřehnou. Taky slyšíte ten chrumkající zvuk mlýnku, když je řeč o křehkosti pražených kávových zrn?

Ale zpět k čerstvosti. I zelená kávová zrna mají svou životnost. Dbáme na to, aby se k nám dostávala pouze ta, která splňují naše nároky. Maximální stáří zelených zrn, která k nám doputují, je jen několik měsíců, maximálně 6.

Na řadě je pražení. Tady přichází na scénu náš vrchní Bob Pražič. Má za sebou tisíce ochutnávek výsledných káv a je to fajnšmekr. Každý druh praží s náležitou pečlivostí a s důrazem na konkrétní přednosti dané odrůdy. Na Vysočině dáváme přednost zlatému středu a tak pražíme i kávová zrna. Světle pražené kyselé kávy, u kterých se vám zkřiví ústa, u nás nenajdete. Ani černé, křehké uhlíky, které se převlékají do nicneříkajícího názvu „italské espresso“. Víme, který odstín hnědé kávovým zrnům sluší.

A je upraženo. Všude to voní, ale pozor. Kávová zrna se hned po upražení musí nechat až několik dní vydýchat. Po upražení se uvolňuje oxid uhličitý a je potřeba mu dát pár dní na rozloučenou. Až si zrna po upražení dostatečně oddechnou, dáme je do speciálního balení s ventilem a zipem. Ventil slouží jako propustka případných zbylých plynů a hlavně vůně. Dovnitř se ale nedostane nic, co by zrna vyrušilo od dalšího odpočinku.

Čerstvě upražená káva může putovat do vašeho mlýnku. Pro nejideálnější požitek z čerstvé chuti kávy doporučujeme pomlít zrna těsně před přípravou, ale to už nejspíš víte.

Proč je tedy čerstvost pražení kávy tolik důležitá?

Jedině pár týdnů po upražení dostanete z kávových zrn ty nejlepší esence, kvůli kterým doputovala až k vám. Představte si tu dlouhou a pečlivou cestu jednoho zrna třeba z Jižní Ameriky, ze svahů, kde sopky kdysi chrlily lávu. Zrna se dodnes zpracovávají ručně s velkým důrazem na kvalitu. Vysuší se, dopraví do evropských přístavů, odtud na další převoz až do pražíren, třeba na Českomoravskou vysočinu. Tam už netrpělivě čeká Bob Pražič. Vykouzlí ze zelených zrn voňavé hnědé poklady a jakmile jsou připravené, odesílá je k vám na stůl. Nenechte tuto svědomitou práci a dlouhou cestu vyčpět.

„Zatuchlou starou kávu bez vůně i chuti u nás nenajdete. Když káva leží ladem, strádá na všech frontách. Rozbíjí se její aroma, kysne a vyprchávají z ní esenciální oleje, které nesou chuť a vůni. Vyzkoušeli jsme za vás — jeden druh kávy, odlišná doba pražení — první upražená před týdnem a druhá před rokem. Obě jsme si připravili jako espresso a už vůně po umletí jasně prozrazovala tu chudou stařešinku. Více není nutno dodávat. Jistě je vám jasné, kterou kávu jsme nedopili.“

— Bob Pražič

Bohužel, u velké supermarketové produkce káv se často stává, že kafe leží ve skladu v nevhodném balení. A tak k vám do šálku může doputovat třeba i rok po upražení, nebo i déle. Ano, děje se to. A to nemluvíme o komerčně prodávané kávě mleté. My vám dáváme transparentní záruku čerstvosti. Na tom si zakládáme. Na etiketě je vždy uvedeno datum spotřeby maximálně 6 měsíců od upražení. Ale garantujeme vám, že tak dlouho u vás doma žádná káva z naší nabídky ležet nebude.

ŽIVOT ZAČÍNÁ PO KÁVĚ...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.