50 odstínů kávy — paleta chutí a vůní

Věděli jste, že existuje paleta chutí a vůní pro určení typologie kávy? Tak, jako má víno jasná kritéria pro posuzování své kvality, i ve světě kávy najdeme uznávanou paletu mnoha odstínů chutí a vůní. V tomto článku upustíme uzdu kreativitě a vyjmenujeme si, jakými chutěmi se takový jeden výsledný šálek kávy může pyšnit.

Hodnocení kávy se týká jak smyslových, tak chemických vlastností, které se opírají o normy stanovené profesionálními degustátory a baristy. Hlavní role při určování kvality kávy hraje sušení, skladování a pražení kávových zrn. My si ale představíme paletu, která je sestavena pro určování odstínů výsledného nápoje.

Většina z nás si s kávou spojí přídavná jména jako hořká, kyselá, sladká, jemná nebo silná. Degustátor ale potřebuje paletu přívlastků podstatně širší a bohatší.

 

Jemně kořeněná chuť s aroma lískových oříšků, v rozkvětu nás na jazyku polechtá citrusový střed kávy s jemným dojezdem olivového oleje. Ano, řeč je o šálku kávy.


Základní rozdělení chutí

  • Ovocná
  • Sladká
  • Květinová
  • Oříšková/Kakaová
  • Kořeněná
  • Nakyslá
  • Pražená

 

Jaké odstíny najdete v našich kávách?

Ovocná

Borůvky, ostružiny, citrusy a další slaďoučké letní chutě, jako třeba třešně, broskev, ananas nebo dokonce kokos. To všechno si můžete vizualizovat u ovocného dozvuku naší Etiopie. Nebojte se africké kyselinky, v závěru ji vyrovná sladká chuť rozinek.

 

Sladká

To je především odstín hnědého cukru a aroma vanilky. Takovou chuť vám nabídne Colombia Supremo Gusto z naší nabídky. Med, javorový sirup a karamel pocítíte i v závěru výborné Brasil Cerrado Caramelo Diamantina. Obě kávy pražené tak akorát, aby vynikly sladké tóny jihoamerického jemného těla.

 

Květinová

Pokud zatoužíte po květinovém středu, pak je Ecuador SHB Loja Organic jasná volba. Kromě tmavších tónů pekanových ořechů se rozvine jemná až tajemná chuť tamějších orchideí s vůní jasmínu, růží nebo příjemného heřmánku. Nemějte strach z květin v kávovém šálku. Zní to exoticky, ale chutná božsky.

 

Oříšková/Kakaová

Lískový ořech, hořká čokoláda a mandle. Tyto chutě vám nabídne naše stálice Brasil Fazenda Bourbon Finest. Noblesní a jedna z nejoblíbenějších káv vůbec, která nikdy nechybí na mlýnku v našich domácnostech.

 

Kořeněná

Costarica Tarrazu Multa. Tak to je ona. Kořeněná především lávovou zeminou, ve které se pěstují kávovníky. V této kávě ochutnáte nádech skořice, muškátového oříšku se špetkou pepře v závěru. Asi nejexotičtější káva, jakou nabízíme. Už jste ochutnali Kostariku? Bude to váš kávový rituál se špetkou středoamerického koření.

 

Nakyslá

Už asi víte, že taková bývá divoká Afrika. V naší nabídce najdete z afrických káv pouze slavnou Etiopii Sidamo. Žádoucí kyselost má v nižší míře než její zeměpisné sousedky a tak má stálé místo v našem prodejním žebříčku. Její acidita je v jemné chuti jablečné kyseliny. Ovocná chuť a kyselinka se v Etiopii mísí podobně jako v černém rybízu. Doporučujeme všem kávovým fajnšmekrům.

 

Pražená

Tmavě (intenzivně a silně) pražené kávy se řadí mezi „pražené“ chutě. Takové jsou s odstíny do kouřových, hnědých až popelavých tónin. Bývají to typická italská espressa. Takové kávy u nás nenajdete. Jsme příznivci barvitějších odstínů kávy, které obzvlášť vyniknou při středním pražení. Právě střední pražení využíváme u všech našich káv, přesto má ale každá káva svá specifika a jemné odlišnosti, které ctíme nejen při pražení, ale i při skladování.

 

Oficiální parametry jsme napasovali na naše kávy. Doufáme, že vám pomohou v rozhodování, která je ta pravá zrovna pro vás. Anebo že vám zintenzivní zážitek z výsledného šálku, když si teď můžete vizualizovat černý rybíz nebo třeba orchidej. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, ještě vám situaci ztížíme představením našich originálních kávových směsí, o kterých si můžete přečíst v minulém článku .

 

Vychutnejte si šálek čerstvé kávy, protože život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.