Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Jak uchovat pražená kávová zrna co nejdéle čerstvá?

To, že u nás koupíte pouze čerstvě pražená kávová zrna zůstává jisté. Vrchní pražič Bob ručí za čerstvost. Jak ale zajistíte ideální schovku pražených zrn u vás doma po co nejdelší dobu? Tedy, věříme, že zas tak dlouhou dobu u vás kafe ležet nevydrží… Pojďme si představit důvody, za kterými si v otázce čerstvosti můžeme opravdu stát a tipy, jak se o kávová zrna postarat i u vás doma.


1. NÁŠ ZPŮSOB ZPRACOVÁNÍ

Zelená zrna pražíme už nějaký ten pátek. Díky tomu jsme si jistější ve způsobu jejich zpracování. Máme zažitý svůj vlastní systém, který neustále šperkujeme. Už víme, jaký stupeň pražení je pro tu a jinou kávu vhodný a kolik která káva potřebuje času k odpočinku po pražení. Bob je profík, který však neusíná na vavřínech a pravidelně se udržuje v pražícím obraze. Nakouknout pod pokličku faktu, že u nás najdete pouze čerstvou kávu, můžete v jednom z předchozích článků Kávová zrna od nás odchází s čerstvým svědomím. Byla by škoda, nechat je ležet v obale, který jim nesvědčí.

2. NÁŠ OBAL

Bobova pečlivě připravená káva se po splnění všech našich postupů dává do čtvrtkilových nebo kilových speciálních obalů. Jsou tmavé a uzavíratelné, drží tak zrna v temnu a bez přístupu vzduchu. To je velmi důležité. Naše vakuová balení mají speciální zip, který je lehce znovuotevíratelný a velmi praktický. Není tak potřeba zrna přemísťovat do jiných obalů.

Pod zipem najdete ventilek, který je navržený speciálně pro uchování čerstvé kávy. Vypouští ven plyny z pražení, zároveň tedy i vůni, ale dovnitř nepropustí vzduch a drží tak zrna v bezpečí.

Bez obav tedy používejte náš originální obal a nelamte si hlavu se skleněnými nebo plastovými dózami, které jsou často průhledné a propouští tak nežádoucí světlo k zrnům. Anebo netěsní tak, jak si zrnka zaslouží.

3. LEDNIČKA. ANO, NEBO NE?

Často se v souvislosti s uchováním kávy udává, že patří do ledničky. Ale jak to tak se zaručenými tipy bývá, po čase je to naopak. Sice jsou kávová zrna rády v chladu a temnu, ale je to vlhké prostředí a mísící se vůně a potravinové esence kávě nesvědčí. Na to si dejte pozor — káva sice umí neutralizovat pachy, ale sama zaplatí vysokou cenu — její vlastní aroma se ztrácí. Chlad však pomáhá držet žádoucí tuky v zrnu. Pokud nemáte ledničku jen na kávu :), snažte se ji uchovávat třeba někde ve spíži a raději ne na jižním parapetu.

4. MELU MELU KÁVU

I teď musíme zmínit důležitost mletí zrn před samotnou přípravou kávy. Pokud máte kávu už namletou, tak se strachujte pouze o to, ať ji v dohledné době zpracujete. Taková káva začne momentem umletí vypouštět své aroma a to už nezachráníme. Viděli jsme i takové snaživce, kteří si mletou kávu dávali do ledničky, tak toto prosím netřeba. U nás se razí heslo Umlít — Vypít.

Když jednou ochutnáte čerstvě umleté kafe, vždy už poznáte pokud pijete nějakou stařešinku.

 

Stručné shrnutí:

  • lednička s gulášem a syrečky nejsou dobrá společnost pro čerstvě pražená kávová zrna
  • světlo a teplo kávě nelichotí
  • průhledné plastové či skleněné dózy propouští až moc světla a zrnka zbytečně rychle ztrácí své aroma
  • v našich znovuuzavíratelných obalech se zipem a ventilem bude vaše káva jako v bavlnce
  • nemusíte už řešit jiný obal
  • a za náš design byste se snad nemuseli stydět, ani kdyby byl vystavený na tom parapetu :)


Až zazvoní kurýr se zásilkou od nás, už u dveří to poznáte díky vůni čerstvě pražených zrn, které vychází z ventilku. Věřte, že lepší prostředí si naše čerstvě pražená kávová zrna nemůžou přát.


A nezapomeňte, že život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.