Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

7 důvodů proč mít doma MOKA konvičku

Máte doma moka konvičku? Hliníkovou, nerezovou, starou, velkou, zasloužilou nebo vám nepoužitá stojí někde na poličce? Pojďme si připomenout, proč je tahle šikovná mašinka v každé italské domácnosti.

Bude tomu pomalu sto let, kdy si nechal pan Bialetti navrhnout první moka konvičku. Ty nejslavnější nesou jeho jméno dodnes. Káva z moka konvičky je intenzivní a silná, dává prostor zrnkům ukázat, proč se dostala až do vašeho šálku a její příprava je rychlá a jednoduchá.

 

Proč MOKA konvička?

1) Intenzita

V Itálii, odkud moka konvička pochází, je espresso snad nejoblíbenější nápoj. Je to takový malý shot, plný chuti, povzbuzení a společenský rituál. Tento rituál se pan Bialetti snažil přemístit z kaváren s drahými kávovary domů, do rodinných kuchyní. Podařilo se. Intenzita kávy z moka konvičky se dá srovnat s epsressem z velké mašiny. Chybí jen olejnatá crema, která je tvořena patřičným tlakem. Pokud jste příznivci malého, ale intenzivního kávového zážitku, neměla by moka konvička u vás doma chybět.

 

2) Dostupnost

Na trhu je opravdu hodně typů a značek moka konvic. Od malých jedniček po velké, třeba i desetišálkové zabijáky. Italskou mašinku pořídíte už za pár stovek korun. Doporučujeme ale vsadit na kvalitu a nevzít první nejlevnější konvičku. Originál italská Bialetti na 3 espressa se pohybuje okolo pětistovky. Věřte nám, že to není špatná ani velká investice.

 

3) Údržba

Čištění moka konvičky vám nezabere víc než opláchnutí samotnou vodou. Nedoporučuje se používat saponát a už vůbec ne myčku. Na hliníkových konvičkách se tvoří přirozená patina, která časem výslednou kávu vylepšuje. Tady je černota žádoucí. Dá se tedy říct, že moka konvička časem neztrácí na své hodnotě, ba naopak!

 

4) Pro jednotlivce i pro návštěvu

Moka konvička je stavěná na velikost italského espressa, což není více než 50 ml na porci. Pokud toužíte po českém „hrnku kávy“, pak si můžete udělat silnější kávu a zjemnit si ji v šálku horkou vodou. Do sítka je totiž vždy potřeba dát stejné množství umleté kávy, tedy plný stav. Doporučujeme pořídit menší konvičku, pokud nemáte každý den u ranní nebo odpolední kávy 10 lidí.

 

5) Rychlá příprava

Příprava kávy v moka konvičce zabere jen pár minut. Na konci článku si stručně projedeme postup takové přípravy. Pár naučených zásad a máte kávu, která vás nezklame. Opravdu pohodlný způsob přípravy kávy s velkým výsledkem.

 

6) Chuť

Intenzivní, tmavá chuť italského espressa, které chybí už jen crema. Tu najdeme pouze u espressa z drahého kávovaru, který bývá spíš v kavárnách než v domácnostech. Moka konvička nechá vyniknout především středně až středně silně pražené kávy. Ty od Boba  jsou tedy ideální.

 

7) Design

Moka konvička bude vypadat dobře na vaší kuchyňské poličce. Ideálně vedle kávy v našem originálním obalu. Už máte svou kávovou poličku?

Postup přípravy kávy v moka konvičce

  • Spodní nádobu naplníme vodou pod bezpečnostní ventilek.
  • Sítko naplníme středně namletou kávou tak, aby byla akorát po okraj, ale nebyla upěchovaná. Očistíme okraj sítka od zbytku umleté kávy.
  • Jemně, ale pevně sešroubujeme obě části konvičky a dejte konvičku na malý až střední plamen.
  • Do vrchního dílu začne proudit a vybublávat párou vyhnaná intenzivní káva. Až se nádoba naplní víc než polovinou nápoje, klidně odstavte a nechte dojít.
  • Užijte si svou kávu!

 

Nebojte se moka konvičky. Nezapomeňte, že na indukci je vhodná pouze nerezová a že život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.