Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

4 největší kávové velmoci

Zamýšleli jste se někdy nad tím, odkud vlastně zrna pochází? Pojďme si představit Top 4 největších producentů kávových zrn.

 

Náš Bob se vyžívá v různých kontinentech. Představte si ty jemné niance, které odlišují jednotlivá espressa a ty zkušenosti na jazyku pražiče, který je rozpozná do posledního detailu. Věřte nebo ne, Bob bezpečně pozná, jestli srká Etiopii nebo Kolumbii.

Chuť totiž patří k intenzivním smyslovým zážitkům. Chutě a vůně vám připomenou zapomenuté vzpomínky, vezmou vás na místa, kam se toužíte podívat, nebo která jste už navštívili.

My v pražírně se s oblibou necháváme chutí přenést do různých koutů kávového světa a šálek espressa máme tak spojený nejen s ovocnou nebo čokoládovou chutí, ale i s obrazy země, z které pochází tyto plody kávovníku...

 

1. Brazílie

Asi jste už slyšeli pojem „brazilská káva“. Ano, Brazílie je světová jednička v produkci kávy. S velkým náskokem před konkurenčními zeměmi. Pokud si pochutnáváte na brazilském kafi, je pravděpodobné, že zrna projela přístavem Santos. Odtud také pochází název nejspíše nejrozšířenější odrůdy.

Nasát vůni Brazílie, od dravé a mocné Amazonky, až po divoké městské průvody plné barevných tanečnic. Srk. Portugalština. Srk. Prales, barevní ptáci, klid, zvuky exotických zvířat. Srk. Takový může být šálek brazilské kávy. Dejte si záležet na přípravě čerstvě pražených kávových zrn a zavřete oči…

Bob praží brazilská zrna rovnou 3 druhy: Brasil Cerrado Caramelo Diamantina , Brasil Fazenda Bourbon Finest  a Brasil Santos Excelente .

 

2. Vietnam

Jste překvapeni? A už jste někdy pili pravou vietnamskou kávu? Je to slaďouch a milovníky mléčných káv možná překvapíme ještě jedním vietnamským faktem a to je kondenzované mléko v kávě. Vietnamská káva je sladké chuti sama o sobě, ale to nestačí. Vietnamskou kávu doporučujeme spíše jako dezert.

Každopádně ve Vietnamu se pěstuje a vyváží převážně robusta, zemitější druh kávy, který se přidává do kávových směsí velkých i malých producentů kávy.

 

3. Indonésie

Třetí nejsilnější vývozce kávových zrn je Indonésie. Její chuť je odlišná od zbytku světa, kořeněná, až dřevitá a tmavá. Chuť východních oceánských ostrovů vás může vzít na výlet třeba do země Papua Nová Guinea nebo na ostrov Jáva. Exotika, jedinečnost a koření všech chutí. Pestrobarevná chuť a vzdálená země. Indonésie je díky rozsáhlé historické kolonizaci a své biodiverzitě na předních příčkách vývozu nejen kávy, ale i koření a čajů.

 

4. Kolumbie

Zpět do Jižní Ameriky. Do Kolumbie vás může vzít naše speciální bezkofeinová káva Colombia Excelso Descafeinado, u které byl kofein odebrán přírodní metodou. Nemusíte se bát nástrah divokého státu s neblahou drogovou pověstí, doma v křesílku s šálkem kolumbijské kávy vám nic nehrozí. Tedy snad jen příjemná chuť, která vám vykreslí vrcholky And. Jemná chuť vám otevře cestu neskutečnými kolumbijskými stavbami, které se pojí s dávnými vyspělými civilizacemi a poslední doušek vás vezme do Ztraceného města.

Povzbudit a vzít na kolumbijskou cestu vás může i Bobova oblíbená (kofeinová), snad nejjemnější káva z naší pražírny — Colombia Supremo Gusto .

Všechna zrnka, ze kterých si doma připravíte oblíbenou kávu, jsou skutečně z této inspirativní indiánské země. Tak se usaďte a usrkněte…

 

 

Jižní Amerika u nás v pražírně obsazuje hodně polic. A oprávněně. Které světadíly nebo světová zákoutí zdobí vaši kávovou poličku? Kam nejraději „prcháte“ s šálkem v ruce? Je to drsná a vyprahlá Etiopie  (6. příčka ve vývozu kávových zrn) nebo šťavnatější Ekvádor ?

Nezapomeňte, že produkce kávy není úměrná její spotřebě v dané zemi. Často sami pěstitelé kávových plantáží mají doma na poličce rozpustnou kávu, viděli jsme na vlastní oči.

Život začíná po kávě, tak si ji oprávněně užijte. Třeba vás vezme na krátkou dovolenou...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.