Jaká hrubost namleté kávy je ta správná? Záleží na přípravě!

Tak. Máte svoje oblíbená čerstvě pražená zrna doma. Ta jedinečná vůně vás vtahuje hned po otevření sáčku s kávou. Pokud jste zvolili kávu od Boba, máte jistotu kvality a čerstvosti. Ale co mletí? Neděláte chybu v hrubosti? Máte dobrý mlýnek? A jaká příprava kávy u vás vede? Pojďme si dát hrubost namletí a přípravu kávy do souvislostí.

Možná se vám už stalo, že jste se těšili na avizované aroma dané kávy, které se ale nakonec vůbec nedostavilo. Žádná čokoláda, žádné oříšky. Věděli jste, že chyba může být v hrubosti namleté kávy?

 

A jaká je tedy správná hrubost?

U každé přípravy jiná. Pojďme letem kafem na to.

 

1) Nejjemnější prach

To nejjemnější mletí je ideální pro přípravy kávy z džezvy. O přípravě turecké kávy (opravdu turecké), jsme psali tady . Pokud na tom nějaký váš strýc na návštěvě trvá, můžete tuto hrubost mletí použít i pro přípravu „českého turka“. Každému, co mu chutná.

 

2) Jemně a středně jemně mletá káva

Záměrně tyto dva stupně slučujeme, protože záleží na konkrétní mašince na přípravu kávy. Jemně mletá káva je vhodná na espresso, ale pozor, raději vyzkoušejte. U některých pákových kávovarů se může stát, že mají sítka s většími dírkami a velmi jemně mletá káva by vám je mohla zacpat. Takové espresso pak opravdu není ono. Nebojte se poradit s baristou.

Kromě espressa je jemně mletá káva vhodná do aeropressu a na náš oblíbený filtr. Rozdíl mezi středně jemně a jemně mletou kávou je pouhý stupeň. Zkuste si sami porovnat, co vaší kávě více sluší.

 

3) Středně hrubě a polohrubě mletá káva

I tady je rozdíl v nastavení mlýnku minimální, ale dokáže udělat velkou parádu. Středně hrubého a polohrubého mletí se nebojte pokud máte automatický překapávač, Chemex nebo vychytávky jako je Vacuum pot a Twist press.

Struktura středně hrubé mleté kávy připomíná hrubší písek.

 

4) Hrubě a extra hrubě mletá káva

Hrubě mletá zrna, rovná se oblíbený french press. Nebojte se, že by se louhovaná káva nestihla řádně vybarvit. O french pressu jsme psali v nedávném článku

No a kapitola sama o sobě je extra hrubá káva. To už jsou skoro takové malé briketky. Velmi populární poslední dobou je takzvaný cold brew. Příprava kávy spočívá v dlouhém louhování hrubě mletých zrn za studena. Proces trvá 12-24 hodin a jeho tajemství tkví v trpělivosti. Výhodou cold brew je postupné uvolňování kofeinu. Už jste tuhle kávu zkusili třeba s ledem a plátkem citronu?

 

Máte dobrý mlýnek? A umíte ho správně nastavit?

Nebojte se poradit s baristou ve vašem okolí. Správné nastavení není věda, ale může se postarat o mnohem intenzivnější zážitek z kávového rituálu. U dražších elektrických mlýnků je nastavení hrubosti už jistota. U ručních je potřeba se nejprve zorientovat a vyzkoušet na vlastní zrnka.

Věřte, že čerstvě namletá káva na vhodnou hrubost vám vynahradí všechnu tu snahu porozumět nastavení všech mlýnků kávového světa. Dopřejte výběrovým zrnům i kvalitní mletí. Přejeme pohodový kávový zážitek.

 

Protože život začíná po kávě.

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.