Turecká káva? Ano, ale ta z džezvy

„Turka nebo rozpustnou?“ — uslyšíte, když dorazíte do mnoha českých domácností. Kdyby ale hostitelé věděli…

Víte jak vypadá pravá turecká káva? Kde se vzala a jaký rituál se s ní spojuje? Ne ne, opravdu to není hrnek od babičky a lógr na dně. Pojďme si představit tureckou kávu a postup, jak si ji doma připravit. Budete překvapeni, že i džezva může patřit mezi jednoduché a rychlé způsoby přípravy kávy doma.

Turecká, nebo taky arabská káva se připravuje ve speciální kovové konvičce s rukojetí zvané džezva. Na trhu najdete třeba měděné, ručně tepané na tureckém venkově. Je to záležitost pár stovek a taková džezva posune váš kávový rituál k ještě výjimečnějšímu zážitku.

 

Jak chutná výsledná turecká káva?

U káva z džezvy vám v šálku zůstane část kávové sedliny. Pro tuto přípravu kávy je potřeba pomlít čerstvě pražená kávová zrna na co nejjemnější stupeň hrubosti, tedy spíš jemnosti — vlastně spíš prach. Běžné mlýnky takovou jemnost sotva dokážou a tak se doporučuje pomletou kávu ještě rozmělnit v hmoždíři.

V arabských státech je zvykem kávu hodně sladit. Opravdu hodně. Navíc se přidává koření — nejčastěji svěží a orientální kardamom anebo skořice. Pokud si chcete svůj šálek oživit, zkuste právě tato koření. Šálek turecké kávy je objemem srovnatelný s italským espressem, zhruba 30-50, ale někdy i 100 ml.

Pro přípravu turecké kávy můžete použít jakákoliv naše čerstvě pražená zrna. Osobně doporučujeme spojit Afriku s arabskou přípravou, konkrétně Ethiopea Sidamo . V džezvě jí bude dobře a vám se šálkem taky.

 

Příprava kávy v džezvě

  • Do džezvy nejprve nalijte vodu o pokojové teplotě, pak teprve mletou kávu (8 g) a cukr, případně špetku koření.
  • Pomalu ohřejte džezvu až do chvíle, kdy začne obsah stoupat. Díky kónickému tvaru se káva krásně proběhne nahoru, tak dejte pozor, ať s vámi nevyběhne. Nepodceňte načasovaní a raději mějte džezvu stále na očích. Nechcete totiž čistit sporák a přijít o kávový zážitek z džezvy.
  • Ve chvíli, kdy káva začne stoupat, džezvu zvedněte od zdroje tepla. Káva hned klesne a zas můžete přiblížit a nechat vyběhnout. Takové vyběhnutí vaše káva snese třikrát a dost.
  • Odstavte džezvu, nechte půl minutky odstát a nalijte výsledek do vhodného šálku. Ty turecké jsou porcelánové, často mají nožičky a jsou opravdu „sváteční“.
  • Vychutnejte si silnou arabskou kávu a pochvalte se za cokoliv, co se vám dnes povedlo.

 

Džezva bude ozdobou vaší kávové poličky. Nemusíte ji využívat každý den, berte to jako rituál a sváteční záležitost. Pokud si tedy na džezvě nevytvoříte příjemnou závislost.

Až k vám přijde návštěva, nabídněte jim turka z džezvy. Bude to zážitek.

Věděli jste, že pravá Turecká káva se nachází na seznamu nehmotných dědictví společnosti UNESCO? A věděli jste, že o první kavárny v Česku se pokoušeli právě Arabové a to už na počátku 18. století? Do té doby se káva prodávala jako lék v apotékách. Káva je lék!

 

A život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení