Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Káva bez kofeinu - jaká je její chuť?

Kofein známe určitě všichni. Je to stimulant, který mnozí z nás potřebují k fungování, a někteří se bez něj ráno prostě nenastartují. Jeho široké působení má na jedné straně zdravotní výhody, na straně druhé ovšem nemůžeme pominout některé negativní dopady na fyzickou i psychickou stránku lidské osobnosti.

Téměř všichni horkou kávu denně potřebujeme a málokdy nám dojde, že ve skutečnosti svému tělu pravidelně dodáváme něco, co nám může i škodit. Je to zkrátka droga! Naštěstí máme řešení!

Horká, černá, s mlékem, s cukrem, silná, slabší, s pěnou i bez: I taková může být káva bez kofeinu…

Káva bez kofeinu rozhodně získává na oblibě zejména u lidí, kteří čelí určitým zdravotním problémům.  Kávová zrna při výrobě bezkofeinové kávy procházejí procesem, při kterém je z nich většina kofeinu odstraněna pomocí přírodních rozpouštědel. Nemyslete si ale, že tato káva je zbavena kofeinu beze zbytku.

Zajímá vás, jak se taková káva bez kofeinu vyrábí?

Nejčastěji používaným postupem je takzvaný „Evropský proces“. Při něm se káva namáčí do vody, poté se proplachuje chemickou sloučeninou, která se nazývá methylenchlorid (to se skoro nedá ani přečíst, natož vyslovit), a ten pohlcuje kofein z kávových bobů. Potom se káva musí znovu vyprat ve vodě a následně vysušit. Velkou výhodou tohoto procesu je to, že takto upravená bezkofeinová káva neztrácí nic ze své chuti a vůně. Může v ní ovšem zůstat lehounký dozvuk chemické reakce.

Druhým způsobem, jak vyrobit kávu bez kofeinu je „Švýcarský vodní proces“. Bez chemické reakce se pomocí horké vody a páry využije síla oxidu uhličitého, který kofein z kávy vytáhne. Tento způsob je šetrný a oxidu uhelnatého se nemusíme bát. Běžně ho všichni vydechujeme a je součástí atmosféry. Tento šetrný způsob odstranění kofeinu naleznete i v naší kávě!

Zkuste kávu bez kofeinu, nebojte se toho!

Máte vyšší tlak? Pobolívá vás žaludek? Špatně spíte? Trápí vás srdeční potíže? – upřesňuji, že nemluvíme o zlomeném srdci – tady pravděpodobně nepomůže káva s kofeinem ani bez… Přesedlejte na kávu, která je téměř zbavena kofeinu.

Jste těhotná? (Pánové, prosím, omluvte genderovou nevyváženost…) Pití kávy bez kofeinu je pro vás vhodnou variantou. Nejsou sice prokázány vyloženě škodlivé účinky na prenatální vývoj miminka – to může být možná v bříšku jen více aktivní – nicméně vy možná budete lépe spát a nebudete muset tolikrát na toaletu.

Kofein může zhoršit úzkost i zvýšit bušení srdce, způsobuje pálení žáhy. Ne, tohle opravdu není tažení proti kávě s kofeinem, to je jen velmi diplomatický způsob, jak vás navést na alternativní způsob řešení:

Dejte si kávu bez kofeinu!

Věřte, že si vyberete – oblíbenost tohoto produktu neustále roste a na trhu je k dostání nepřeberné množství druhů i balení. Každá dobrá kavárna má v nabídce bezkofeinovou kávu a tradiční pražírny už také objevily kouzlo její výroby.

Nastartujte svůj den trochu jinak – připravte si nápoj bez kofeinu a udělejte si rituál ze samotného vychutnávání.

A nakonec…

Víte, že… patent na technologický proces přípravy bezkofeinové kávy byl udělen Čechovi? V roce 1962 jej obdržel pan Zdeněk Žáček. Děkujeme!

A úplně nakonec vězte, že...

ŽIVOT ZAČÍNÁ PO KÁVĚ

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.