Arabica a robusta. Objevte 7 rozdílů

Pojmy Arabica a Robusta ve spojení s kávou jste už nejspíš slyšeli. Jsou to dvě nejčastěji pěstované odrůdy kávovníku. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Obecně je arabika považována za tu kvalitnější, chutnější a dražší. Robusta zase vyniká svým zemitým výrazem, je nenáročná na pěstování a levnější. Často je potkáte smíchané v jednom balení, většinou pod neutrálním pojmem espresso směs nebo jako "blended". Někdy taková míchanice může být k dobru chuti, ale musí být skutečně dobře vyvážená. My s Bobem ale nedáme dopustit na klasickou jednodruhovku s čistým svědomím a jednotnou chutí. Případně na námi pečlivě vyladěné směsi jednotlivých arabik v tajném poměru.

Robustu u nás nenajdete, ale ve volné přírodě našich kaváren a kávových regálů na ni můžete běžně narazit. Pojďme si tedy vyjasnit rozdíly.

 

1) Pěstování kávovníku

Arabika snese chladnější podnebí a má ráda kopce. Nadmořská výška pro kávovníky arabiky je mezi 600 a 2000 metry a je celkově náročnější a choulostivější rostlina. Kdežto robusta zvládá výrazné změny počasí i teplot a stačí ji nadmořská výška 200-600 metrů. Je přizpůsobivější okolním podmínkám a snese vyšší teploty, třeba i okolo 30 stupňů Celsia.

Tedy, arabika vyžaduje více péče a robusta je o něco samostatnější. I to se odráží na výsledné ceně.

 

2) Sklizeň kávovníků

U arabiky se využívá většinou ruční sběr, který je šetrnější k samotné rostlině a zaručuje menší počet nezralých zrn ve sklizni. Kávovníky jsou totiž držáci a rodí celý rok. Robustě se tolik péče nedostává a je často sklízena strojově, což odnáší především keře.

Věděli jste, že největším pěstitelem robusty je Vietnam? Arabika se pyšně roztahuje především na kopcích Jižní Ameriky, střední Afriky a Indonésie.

 

3) Produkce kávovníků

Celková světová produkce arabiky je zhruba 75 % a na robustu tak zbývá čtvrtina trhu. To se promítá na regálech s kávou v supermarketu i ve výběrových kavárnách.

Zajímavé je, že z jednoho kávovníku arabiky sklidíme zhruba 3-7 kilogramů zelených zrn, kdežto z kávovníku odrůdy robusta je to 8-18 kilo.

 

4) Vzhled

Kávové zrnko arabiky je štíhlejší a užší. Po upražení má výraznou a ladně zahnutou puklinu přes celé své tělo. Robusta vás asi nepřekvapí tím, že její zrno je robustnější, kulatější, zavřenější, ale přesto menší, než zrnko arabiky. Puklina je rovná a jasná.

 

5) Využití

Robusta bývá využívána velkými společnostmi na výrobu instantní kávy. Tu kvalitnější si doma můžete připravit ideálně ve směsi s arabikou, případně doporučujeme čistou robustu na filtr. Zkusit můžete i vietnamskou kávu, kde hořkou robustu smícháte se sladkým kondenzovaným mlékem a vznikne vám skoro kompletní dezert.

Arabika je všestranná a posílaná všemi směry příprav kávy od espressa po tureckou kávu z džezvy.

 

6) Povaha a chuť

Arabika je taková jemnější dáma. Má rozmanitější chutě, od čokolády po květiny. Její aroma i chuť se rozvíjí a v ústech zraje jako víno.

Robusta už tolik po fialkách nevoní. Je drsnější, zemitější a výraznější. Hořká a hodně kávová.

 

7) Kofein

Robusta více šlape na plyn, protože se pyšní až 3x vyšší dávkou kofeinu. I proto zůstává v oblibě, přestože lidé preferují jemnější a rozmanitější tóny arabiky.

Čemu dáváte přednost vy? A víte, co vůbec pijete? U nás máte jistotu. Bob má čisté svědomí a praží pro vás ty nejlepší arabiky, na jaké jsme doposud narazili. Už jste dnes měli svůj kávový rituál?

Protože život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení