Kofein a 6 dalších bonusů v kávě, které podporují zdraví

My víme, že už to všechno víte. Pro běžně fungujícího člověka je káva prospěšná. Tečka. Pomáhá překonávat mnoho civilizačních chorob a má jednoduše blahodárné účinky na naše psychické (pokud si dovolíme chvíli pohody u oblíbeného šálku) a fyzické zdraví.

U kávy doporučujeme vsadit na kvalitu. Právě tam se mohou vlivy na zdraví lišit a pokud si dopřejete skutečně kvalitní a čerstvě pražená zrna, podtrhne a povýší to váš kávový rituál a především vaše zdraví.

Pojďme si ty bonusy v jednom šálku dobré kávy pěkně popsat, ať víme, co pijeme.

Kofein

O tom jsme psali v předchozím článku . Nejspíš nejvýraznější složka kávy. Kvůli němu se přece kafe pije, nebo ne? No, nevidíme to tak jednoznačně. Protože:

Antioxidanty

Bojují s volnými radikály v našem těle, zní to jako sci-fi? Všude je o nich slyšet, ale co to vlastně je? Nebudeme vás tu trápit chemickými vzorci, ale zkusíme to vysvětlit jednoduše. Jako volné radikály v těle označujeme „deformované“ buňky, které svou frustrací z deformace umí udělat neplechu. Antioxidanty se dají označit jako jejich protiklady a jsou natolik galantní, že tyto volné radikály dokáží „napravit“ a přeměnit na zdravé a fungující buňky. Zazvonil zvonec a je čas na kafe!

Antioxidanty najdeme v borůvkách, kakau nebo brusinkách, ale zdaleka nejvíc jich je právě v kávovém zrnku. Takové dva šálky denně vám dodají tolik antioxidantů, že vaše buňky budou jásat. Jupí!

Vitamíny

Ano, káva je zásobárnou vitamínů a to především ze skupiny B. Nejsou to ale žádná béčka. Třeba Riboflavin (B2), který je v kávě zastoupen nejhojněji, vám může vypomoci s metabolismem (spolu s kofeinem v kávě vám rozjedou trávení a tím i spalování) nebo taky s kůží, očima a srdcem. Že je kafe srdeční záležitost víme už dávno. Dále usrknete i vitamíny B5, B1 a B3. Vitamíny skupiny B jsou obecně prospěšné pro náš nervový systém. Až tedy příště budete mít trému nebo nervy na pochodu, napočítejte do 10 a dejte si kafe…

Minerály

Kvarteto hořčík, draslík, mangan a fosfor hraje kávovou symfonii v každém šálku. Vitamíny v kávě napomáhají zdravým cévám, vyrovnané nervové soustavě, srdeční funkci a pomáhají regulovat projevy deprese. A zase jsme u toho. Dobré kafe, lepší nálada. A to nejen díky rituálu, ale i díky minerálům. Kafe na to jde i zevnitř.

Dobrá nálada / Chuť

Něco si vychutnat. Užít si. Umíte to doopravdy? Dáte si čas jen pro kávu (nebo další příjemné požitky) a věnujete se jen bytí a pití? Pokud vám káva chutná a pijete ji pro potěšení, jistě víte, že takový rituál vám zvedne náladu. Nadechnete se, zpomalíte a vkročíte do další výzvy nebo třeba jen k mytí nádobí. Jak říká Bob, kafe je rituál. Nenechte si ho narušit, má to opravdu velký vliv na psychickou pohodu. Potvrzeno antioxidanty, vitamíny a minerály i vaší náladou.

Protein / Tuk / Sacharidy / Vláknina

Samozřejmě v kávě najdete i výživové hodnoty, které se uvádějí u všech běžných potravin i nápojů. Cenné jsou v kávě především tuky. Jen z kvalitního a dobře zpracovaného zrna dostanete to nejlepší. Dbejte na dobrý výběr a čerstvost. U Boba se nespálíte. Aby vše v kávě klapalo, zrna musí být nespálená a vhodně upražená. Na to se u nás dbá s největším zřetelem. Nebojte. Všechny důležité živiny zachovány.

Technické vybavení

Co že? Ne, nespletli jsme se. Káva sebou nese všechny ty vitamíny, minerály a antioxidanty především proto, aby v těle pomáhaly hladkému průběhu přirozených procesů. A to je třeba: stimulace dýchacích systémů při astmatu nebo i jen obyčejné rýmě, podpora trávícího systému, pomoc při odvodňování organismu, stabilizace nervového systému (to se hodí nám všem), ale káva umí pomoci i s tvorbou kolagenu, takže myslete na stará kolena... Kávová zrna přicházejí odvážně technicky vybavena a jsou připravena všechny své trumfy použít ve prospěch vašeho těla.

Káva je jednoduše velmi všestranným pomocníkem ke zlepšení vaší psychické i fyzické pohody. Udělejte si z kafe rituál a neodbývejte se ve spěchu.
Protože...

 

ŽIVOT ZAČÍNÁ PO KÁVĚ...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení