Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Světle nebo tmavě pražená kávová zrna. Která jsou lepší?

Zachytili jste diskuze baristů a kávomilců o tom, který stupeň pražení je nejlepší? A už jste sami poznali rozdíl mezi světle a tmavě praženými kávovými zrnky? Měli byste. Je totiž dost velký.

Stručně si představíme typy pražení a následně Bobovu zkušenost z naší pražírny na Vysočině. Jedno prozradíme rovnou: Bob je pro zlatý, tedy hnědý, střed.

1) Cinnamon (nejsvětlejší pražení)

Pouze pár minut se ohřejí a hned zase půjdou. Nejsvětleji praženým zrnkům říkáme cinnamon neboli „skořicové“. Zůstávají pevné, tvrdé a velmi světle hnědé. Mlýnek se na nich zapotí, protože postrádají křehkost opálenějších kolegů. Světlé pražení je vhodné pro ty, kteří si užijí ostré kafe a nevadí jim opravdová nálož kofeinu. Káva je také mnohdy kyselá a je v ní cítit hodně ovoce. Takto pražená zrna a káva z ní chutná většinou jen opravdovým znalcům. Běžnému konzumentovy takto káva moc nechutná.

 

2) Světlé pražení

Jen o něco málo tmavší než skořice. Ale stále světlé pražení. V těchto polohách vynikají lépe africké a divočejší odrůdy kávy. Příznivci světlého pražení se nebojí kofeinu ani nabroušené kyselosti, která k Africe patří ať už je světlá nebo tmavá.

Světlé pražení se v Česku začalo objevovat před pár lety ve větších městech, přesto spíše v malých pražírnách. Dá se říci, že je oblíbené i u mladších kávomilců, kteří vyrůstají v okolí městských kaváren.

 

3) City/Medium

A začínáme zlatý střed. Městské pražení je stále spíše světlejší, ale blíže středu. Neradi bychom rozdělovali společnost na dvě opačné polohy a tak Bob z vlastní zkušenosti a především z úcty k samotným zrnkům, volí tuto cestu jako tu nejsvětlejší, která vychází z naší pražírny. Bobova zkušenost rozpoznává odrůdy, které jsou pro tuto metodu vhodné a respektuje chuťový profil a doporučené styly pražení.

 

4) Fulcity

Náš favorit. Pražení na střed jak v čase tak v teplotě, ctí všechny přednosti dobrých kávových zrn. Většinu kávových zrn z našich poliček protáhl Bob středním pražením. Otevírá tak bohatou škálu aroma a chuti, tak akorát, aby vás potěšily u vašeho kávového rituálu. Bob ví, co dělá. Už podle zvuku při pražení se dá poznat, že se zrna blíží do své nejlepší fáze.

Věděli jste, že kávová zrna při pražení „pukají“, zvětšují svůj objem a křehnou?

5) Tmavé pražení

Tmavému pražení kávových zrn se pražiči z malých pražíren a kaváren začínají vyhýbat. Je to velkoobchodní styl a můžeme potvrdit, že čím tmavší, tím jednotvárnější. Kávová zrna přijdou o své přednosti a takzvaně se přepálí, až je těžké rozpoznat jednotlivé chuťové roviny kávy.

Také platí, že čím tmavší, tím hořčejší a tím víc na jih. Tím máme na mysli především Itálii. Právě tam je tmavé pražení stále v oblibě.

Francouzi a Italové jsou zastánci tmavého pražení natolik, že se po nich nazývají styly pražení. V našem kontextu zlatého středu můžeme říct, že jde o styly „tmavší než tmavé“.

Na otázku která kávová zrna jsou lepší, jestli ta světle nebo tmavě pražená, musíme odpovědět opět vyhýbavě. Každému, co mu dělá dobře a co mu chutná. Za nás v pražírně je to zlatý střed s respektem k odrůdám a k výsledné přípravě šálku kávy. Bobova zkušenost mluví jasně a chceme, aby naše kávy zůstaly rozpoznatelné, rozvinuly u vás doma v šálku svůj potenciál a zpříjemnily vám den.

 

Protože život začíná po kávě.

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.