Uhodnete 3 nejoblíbenější nápoje na světě? A proč není káva první?

Pro nás v pražírně je kafe jednička. Ale ve světe je tomu malinko jinak.

Napadlo vás někdy, proč je právě káva jedním ze světově nejpopulárnějších nápojů? A ne třeba kakao, heřmánkový čaj nebo šťáva z jahodového sirupu? Jasně, i tyto nápoje jsou oblíbené doma a k dostání v restauracích. Čajovny, čokoládovny a prosekárny máme taky, ale pořád jich je znatelně méně, než kaváren. Snad jedině pivnice by, aspoň v Česku, mohly konkurovat.

Proč je tedy zrovna kafe tak atraktivní? A který nápoj je světová jednička?

 

1) Voda na prvním místě

Světově nejoblíbenějším nápojem překvapivě není pivo, ehm, ale voda. Jasně, logicky, samozřejmě. Voda je totiž základem i pro další nápoje, je nejpřirozenější a nejdostupnější. I pro přípravu kávy bychom měli hledět na kvalitu vody, z které kafe připravujeme.

 

2) Čaj, od sáčku po oolong

Čaj na druhém místě. Všichni ho doma máme. Celá Asie nebo britská královna snad nepijí nic jiného. Kvalitní čaj je vzácné zboží. Sáčkový čaj bývá často spíš takový prach, který zbyl po tom sypaném. Ale nic proti ničemu. S čajem je to podobné jako s kávou. Je to rituál a na přípravě záleží. Chodíte někdy do čajovny? Doporučujeme vyzkoušet!

 

3) Kafe, káva, kaféééčko!

Je na třetí příčce. Až. Přesto najdete ve svém okolí jistě více kaváren než čajoven (a vodáren). Čím to je? Dostupností? Tím, že čaj si doma uděláte snadněji než dobrou kávu? Lidem se nechce platit tolik peněz za „obyčejný“ čaj? Nevíme, neděláme objektivní statistiky, jen zcela subjektivně sumírujeme poznatky z našeho okolí.

Že je ve světě čaj oblíbenější (statisticky a průměrně), ještě neznamená, že je tomu tak i v naší kotlině. Proč tedy můžeme říct, že je kafe oblíbenější?

 

3 důvody, proč je kafe v Česku oblíbenější než čaj

Styl

Kafe je byznys. Ze šálku obyčejného espressa se stal pojem, životní styl, fenomén a pro někoho vhodný doplněk společenské pózy. Je to móda, na jejíž vlně se veze spousta podnikatelů a konzumentů, pro něž je káva pouhou dekorací nebo předmětem výdělku. Na druhou stranu tu máme i mnoho požitkářů a srdcařů, kteří do svých kaváren a pražíren vkládají vše. Kafe je vášeň. A Bob je srdcař. I požitkář.

 

Roční období

Čajové období u nás ustupuje společně se zimou a objevuje se zase po létě s první šálou. Ale kafe pijeme furt. Ano, ledový čaj taky existuje, ale kdo z vás ho připravuje opravdu poctivě? Máte jen ten z pet lahve, že jo?

V létě se ledové kávě a frappé daří určitě lépe než poctivému ledovému čaji.

 

Chuť, variabilita a účel

V neposlední řadě je tu chuť a známý kávový účinek — nakopávač. Kofeinu je v kávě prokazatelně nejvíc ze zmíněných oblíbených nápojů. Ano, existují lidé, kterým kávový rituál říká asi toto: „Zívám, potřebuju být vzhůru, šup tam turka.“

Na druhou stranu, káva nabízí mnohem víc než kofeinovou vzpruhu. Variace v podobě cappucin, lattéček a dalších specialitek lákají opravdu hodně konzumentů do kaváren. A ty se předhánějí, která z nich bude mít lepší podzimní pumpkin latté. Základem je kvalitní espresso, i když, kdo ví, jestli to v takovém moři mléka a sirupu poznáme. Každopádně, i s malým espressem lze hrát velké divadlo.

Pro zajímavost, na čtvrtém místě pijeme pomerančový džus, až na pátém pivo, šestka patří limonádám a sedmička vínu, jak jinak.

 

Tak nezapomeňme, že káva je rituál a život začíná po kávě.

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.