Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Kafe s mlékem. Ano, nebo ne?

Skoro jako být, či nebýt. My vám to řekneme rovnou: Dělejte to, co vám dělá dobře.

Rádi si vychutnáte temnou intenzitu espressa? Nebo se tetelíte, když vám barista pyšně podává povedenou labuť z perfektní mléčné mikropěny? Možná jste jednoduše nejspokojenější se svou rozpustnou půl napůl s mlékem. A vše je dobře, pokud z toho máte radost. Co bychom vám ale doporučili my, z pražírny výběrové kávy?

Nejprve krátké shrnutí bitvy černé a béžové kávy

Mléko se do kávy začalo přidávat v polovině 17. století ve vídeňských kavárnách. Do té doby vítězila jen temnota černé kávy, případně oslazená temnota. Od této doby se káva s mlékem stala oblíbeným zvykem a výsledný kávový nápoj může být dnes i uměleckým dílem.

Polemiky se však vedou o zdravotních plusech a rizicích kávy s mlékem. Před 10 lety nás američtí vědci strašili, že mléko v kávě je nezdravé, že má neblahý vliv na žaludek, žlučník a dvanácterník a že kombinace právě mléka s kávou je zcela nevhodná. Buďte v klidu a dejte si své oblíbené kafe. Vše je opět jinak. Bezprostřední rizika kombinace kávy s mlékem nejsou vědecky prokázaná a tak, pokud nemáte zažívací problémy se samotným mlékem nebo kávou, jejich kombinace vás neohrozí, ba naopak, může vám jednoduše zpříjemnit den.

3 důvody, proč mléko v kávě vynechat

Pokud se tedy nenafouknete z jogurtu, zmrzliny nebo z horkého kakaa, klidně si dál libujte v cappuccinku. Co bychom ale rádi zdůraznili, je chuť samotné kávy.

 1) Ta chuť!

Pokud si dáváte záležet na výběru světové kávy, čerstvosti pražení a zrnka si namelete těsně před přípravou, zvažte, jestli aspoň neusrknete čerstvou černou kávu předtím, než ji zjemníte mlékem. Pak už nikdy nepoznáte ovocné tóny ekvádorských orchideí ani divokost vyprahlé Etiopie. Pokud z lattéčka poznáte třeba i jen světadíl, ze kterého káva v něm pochází, máte u nás… Kafe.

2) Doping

Mléko také vynechte, pokud potřebujete nakopávač. Různorodé studie tvrdí, že kofein se s mlékem tak nějak hodí do pohody a nespěchá pak do vašeho těla, aby vám to lépe šrotovalo. Espresso, dva tmavé srky a máte křídla.

3) Zákuseček

Vynechte mléko, pokud už jeden dezert ke své chvilce pohody máte. Jak to myslíme? Představte si pumpkin latté se šlehačkou a třemi cukry a čokoládovým toppingem. Chcete vedle ještě donut s tučňoučkou polevou a barevnými zrnky duhy? Rozumíme si. Často jako dezert stačí poctivé, oslazené cappuccino z plnotučného mléka. V kombinaci třeba s medovníkem je to double dezert a kávový zážitek je jaksi… Není.

Takže jak to máte? Zkusili jste už rostlinná mléka? Káva s nádechem mandlí nebo kokosu taky není špatná varianta. Zamýšlíte se třeba i nad ekologií a veganstvím? Nechceme polemizovat, zda je kravské mléko dobré nebo špatné. Za čím si ale stojíme je, že čerstvá kávová zrna z naší pražírny mají čisté svědomí. Jejich nákupem a dovozem podporujeme obživu tamějších farmářů a vy si tak s klidem v duši můžete vychutnat vůni i chuť opravdu kvalitní kávy.

Pijte to, co vám chutná a co dělá vašemu tělu i duchu dobře. Ať už je to latté z vašeho domácího kávovaru nebo šálek překapávané kávy. Nejlepší káva je ta, která vám chutná. A nezapomeňte u toho na čerstvost. To je oč tu běží!

Jen nezapomeňte, že život stejně začíná až po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.