Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Jak na dobrou kávu na cestách

Prázdniny, dovolená, cesta autobusem, vlakem, autem, letadlem… Jedete pod stan, do divočiny, k moři nebo do nepoznaného velkoměsta? A nechcete se vzdát kávového rituálu mimo domov? Pokusíme se vám poradit, co pro kávový zážitek na cestách můžete udělat. Teda spíš, co si pořídit. Řízky si taky určitě sbalíte. Tak zkuste i dobré kafe.

Nejspíš pijete kávu denně. Máte rádi její vůni, užíváte si přípravu a máte už vlastní postupy, jak si šálek co nejlépe vychutnat. Jak se toho nevzdat na cestách? Máte tři možnosti. Oželet svůj rituál a dát si cestovní kávový detox. Nebooo… Spoléhat, že najdete kvalitní kavárnu zrovna ve chvíli, kdy bude čas na vaše kafe. Nebooo… Si pořídit základní výbavu (nebo mrknout co máte doma) a spolehnout se na sebe. My jsme pro třetí možnost. I na cestách si zasloužíte chvilku pohody u oblíbené kávy a nebojte, nebudete muset mít speciální kufr s náčiním. Slibujeme.

 

Co potřebujete k přípravě kvalitní kávy na cestách?

  • Kvalitní kávová zrna (od Boba)
  • Mlýnek na kávu
  • Kávovar/mašinku na kafe/jiného pomocníka
  • Horkou vodu
  • Klid a pohodu

 

Opravdu potřebuji na cesty i mlýnek?

Vynecháme samotná zrna, tam je vám jistě jasné, která doporučíme (co třeba naše směsi?). Ale co MLÝNEK? Není to zbytečná tahanice? Není. Kdybyste si sebou vzali už namletou kávu, přijdete o polovinu zážitku. Jedno slovo — vůně. Čerstvá káva nezaměnitelně voní. Neochuďte se. Doporučujeme skladnější a odolnější mlýnky. Řekněme, že je to investice do tisícikoruny. Pokud doma mlýnek na kávu ještě nemáte, tak nečekejte na Ježíška a udělejte si radost hned. A vezměte ho sebou na výlet.

 

A nestačí umletou kávu prostě zalít? Aneb mašinka na cesty

Dripper, filtr, aeropress, frenchpress, moka, turecká džezva, nanopresso nebo obyčejný turek? To jsou ve zkratce asi nejběžnější způsoby přípravy kávy na cestách, které nás napadnou. Pojďme to ve zkratce proletět.

 

Dripper s papírovým nebo omyvatelným filtrem je taková nejjednodušší klasika. Na trhu jsou třeba i drippery cestovní, silikonové, které složíte doslova do kapsy.

Aeropress je taky oblíbená outdoorová mašinka a i my ho doporučujeme nejen na cesty. Káva z aeropressu je srovnatelná s espressem z drahého kávovaru. Funguje velmi důmyslně a aeropress je jedním z nejmladších způsobů přípravy kávy. Už jste se s ním seznámili?

Na trhu je čím dál víc vychytávek. Pokud jste outdoor fanda kávy, jistě jste už slyšeli i o novince — mašince nanopresso. Funguje na ručním presování a je ultralehký. Zkusíte to?

French press. Možná vás odradí obvyklá nádoba ze skla, ale nebojte, i on má outdoor variantu z plastu. Zkuste vyhledat travel press a mrkněte na možnosti.

Moka konvička je výbavou nejen každé italské domácnosti, ale i oblíbenou outdoorovou nezbytností. Klasika. Součást rituálu, z kterého vzejde opravdu kvalitní káva, kterou si vychutnáte v horách i u moře.

Turek je u nás proslulá příprava kávy. Víte ale, že v Turecku se připravuje tak trochu jinak? Pověnujeme se této přípravě v jednom z následujících článků, každopádně turecká džezva může být i vaší pomůckou při přípravě kávy na cestách. Celkem romantika. A silná káva!

 

 Horká voda — kde ji bez elektriky vzít?

Jako opravdový dobrodružný fajnšmekr sebou jistě máte vařič. Nebo kvalitní termosku. Nám se při cestách už stalo i to, že jsme pro horkou vodu šli třeba do místního fastfoodu. A udělali jsme dobře, přestože i tam bychom nejspíš nějakou kávu dostali. Ale všichni víme jakou.

S vařičem je nám veškerá příprava ulehčena. Ale třeba jdete zrovna jen na túru. Pak vám postačí kvalitní termoska, která udrží horkou vodu po několik hodin. Teplota vody pro většinu příprav kávy se udává někde mezi 90-96°C. A to termoska zvládne.

A nezapomeňme na nejromantičtejší způsob, jak si ohřát vodu — rozdělat oheň! Bezpečně, pochopitelně.

Při opravdovém dobrodružství tak můžete kávu uvařit třeba i z místního pramene, ze studánky nebo horské vody. A to je pak zážitek, který vám cestování i kávový rituál umocní. Taky jste se zasnili?

 

Udělejte z přípravy šálku kávy rituál

Nespěchejte, dejte si pauzu, pokud jedete autem nebo čekáte kdovíkde na přestup. Pokud to tak ještě nemáte, spojte si kávu s chvíli klidu. Ano, káva je známý nakopávač, ale je škoda ji využívat pouze jako palivo. Káva je rituál!

Nebojte se a přibalte si kávové náčiní sebou na cesty. Nebudete litovat. Takový kávový obřad někde v Alpách nebo v zapadlé mořské zátoce vám zážitek z cest zintentzivní a budete dloooouho vzpomínat na ty momenty a výhledy. Vůně čerstvě připravené Etiopie vám bude navždy připomínat výšiny hor nebo tyrkysovou zátoku. Nebo tu dřinu, než jste se k těmto výhledům dostali…

 

Nezapomeňte, že nejlepší káva je ta, která vám chutná, protože život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.