Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Jak moc káva prospívá našemu zdraví?

Zdravá, nezdravá, jedině bez mléka, jedině espresso, maximálně šálek denně… Jistě jste už slyšeli mnoho různých teorií a „zaručených“ doporučení k pití kávy. Pojďme si shrnout fakta. Jak může naše oblíbené kafe prospívat našemu zdraví?

Na začátek bychom rádi zmínili, že vaše oblíbené kafe vám zvedne nejen tep, ale hlavně náladu. Takové zjištění objevili dokonce už i američtí vědci v jisté harvardské studii. Nám k tomu ale stačí čerstvě pražená kávová zrna od Boba a chvíle klidu u horkého šálku.

Pití kávy se dokonce dává do spojitosti se zlepšením stavů u lidí s depresí. U nás je šálek kávy z čerstvě pražených a právě umletých zrn rozhodně tím nejlepším nakopávačem dobré nálady. Rituál v hlavní roli. Ale teď zpět ke kofeinu...

 

KOFEIN v hlavní roli

Kofein není droga, je to kámoš. Stačí pár srků a zaťuká na vaše svaly i myšlenky: „Haló, vstávat, jde se cvičit.“ A to někdy doslova.

 

Kde v těle je kofein užitečný?

  • Mozek

Kafe podpoří vaši pozornost a soustředění. Posiluje ale i dlouhodobou paměť. Pak snižuje riziko deprese a úzkostí a pozitivně ovlivňuje dráhu serotoninu a dopaminu. Znovu, není to droga, na které byste si vypěstovali fyzickou závislost. Kávový rituál je přínosný pro vaše tělo i mysl.

 

  • Plíce

Možná vás to překvapí, ale šálek dobré kávy je dobrý pro astmatiky. Usnadňuje dýchání, rozšiřuje cévy a dává vám tak pocit volnosti. S dobrou kávu budete jednoduše lépe dýchat.

 

  • Játra

3 šálky kávy denně mohou snížit riziko vzniku rakoviny jater až o 40 %. Takže pokud máte z předchozího večera co dohánět, spolehněte se na ranní kávu. Dobré kávy není nikdy dost.

 

  • Slinivka

Až 6 kafíček denně si dopřávali účastníci studie z Harvardovy univerzity a jejich blažené kávové počínání je spojováno s o 33 % nižším rizikem vzniku diabetu 2. typu, než u lidí, kteří kávu vůbec nepijí.

 

  • Srdce

3 šálky kávy denně prospívají srdci. Vaše tělo se rozproudí a to i ve chvílích odpočinku. Káva je v tomto ohledu preventivní opatření proti srdečním a cévním onemocněním. A taková opatření si necháme líbit. Kafe je srdcovka.

 

  • Klouby

Káva snižuje riziko dny. Taky se udává, že kontroluje hladinu kyseliny močové v krvi, což může ovlivnit onemocnění jako je metabolický syndrom nebo diabetes.

 

  • Energie a špeky

S kofeinem budete ready ve sportu. Zvyšuje výkonnost až o 12 % a zmenšuje následnou svalovou únavu. Pomáhá rozhýbat tělesný tuk, který pak pohání namáhané svaly. Špeky mizí a svaly makají. Lupněte tam před výkonem jedno malé espresso a budou se dít divy.

 

  • Vlasy, nehty, pokožka

A to už jste určitě na obalech šampónů a drahých peelingů četli. Kofein napomáhá osvěžit lesk vlasů, povzbudit unavenou pleť a probudit buňky pod kůží tak, aby prokrvily celé tělo. Vyzkoušeli jsme za vás, že kofein opravdu vylákává toxiny ven z pokožky a vnější kávový peeling (který není vůbec těžké připravit si doma z kávové sedliny) vás navíc zbaví nepotřebných šupinek odumřelé kůže. Ba dokonce se proslýchá, že kávový peeling vás jemně a trpělivě (a levně!) zbaví celulitidy a to už by stálo za zkoušku.

 

  • Metabolismus

Kofein podpoří vaše trávení a zrychlí metabolismus. Nebojte se, že byste měli 10 minut po obědě zase hlad, spíš jde o rychlejší vstřebávání živin z jídla. A to se taky hodí, protože když vaše tělo spaluje (tráví), tak maká.

 

  • Alzheimer, Parkinson a demence

A nakonec vážnější oblast. Dobrá zpráva je, že na základě více mnohaletých studií můžeme skutečně potvrdit pozitivní vliv kávy na tyto nemoci. 3—5 šálků denně vám přislíbí dokonce o 2/3 nižší riziko rozvoje chorob jako je Alzheimer, Parkinson a stařecká demence.

 

Dále se kofein spojuje s pozitivním vlivem na srdeční infarkty, mozkové mrtvice a na mnoho druhů rakovin.

Nezapomeňte, že toto jsou pouze kofeinová doporučení, ne směrnice. Každý reaguje na kofein individuálně a nejdůležitější je tak poslechnout své tělo.

Připomínáme, že každý šálek kávy by měl být doprovázen čistou vodou. Nejen kvůli chuťovým pohárkům, ale kvůli celkovému zavodnění organismu. Káva totiž dokáže s vodou v těle pěkně pohnout.

 

A co ty chuděrky těhotné a kojící ženy?

Nebojte. Kofein v malé míře vám ani vašemu miminku neublíží. Pokud jste zkušený coffeelover, pak se své lásky vzdát nemusíte. Poslouchejte své tělo a chutě, dbejte na kvalitní, čerstvě pražená kávová zrna a na vhodnou přípravu kávy. Pokud přeci jen nemáte v kofein důvěru, věřte nám a vyzkoušejte naši  bezkofeinovou Kolumbii . Šetrná, přírodní metoda odebrání kofeinu vám zaručí i skvělý chuťový zážitek, který je u bezkofeinových káv velmi vzácný.

Zdravé kávové rituály vám ale zaručí pouze opravdu kvalitní výběrová káva. Obzvláště pražením se dá mnoho pozitiv doslova spálit, své o tom ví náš vrchní pražič BOB. Za naši nabídku se zaručujeme všichni z pražírny.

Káva ale není jenom kofein. O dalších pokladech v těch malých zrnkách si přečtete příště.

Takže jak moc káva prospívá našemu zdraví? Odpovězte si sami. Protože život začíná po kávě...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.