Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Historie kávy stručně

Co nám napoví historie o kávě? Zavítejte s námi do stručné historie pití kávy a jejího rozkvětu.

Odkud se vzala?

Na začátku toho všeho byly cestopisy, ve kterých se koncem šestnáctého a začátkem sedmnáctého století začaly objevovat informace o jakémsi nápoji jménem „chave“, který prý vaří Turci ze semen, která se pěstují v arabském světě.

Kávu do Evropy krátce nato přivezli kupci z Benátek zároveň s popisem, jak připravit tento horký černý kofeinový nápoj.

Jak to začalo?

Tento produkt se dal sehnat pouze v lékárnách, ale dlužno říci, že o něj společnost nejevila valný zájem a prodával se velmi málo. Mezi lidmi se dokonce vzedmula vlna odporu a pobouření, sepisovaly se petice, které měly novou neřest zakázat. Dokonce se začala šířit fáma, že káva způsobuje u žen neplodnost (u mužů nevíme).

Přesto – nebo právě proto se pomalu začalo obchodu s kávou dařit. Zájem o kávu začal stoupat ve chvíli, kdy odvážní obchodníci začali otevírat specializované obchody s touto pochutinou plnou kofeinu. Když kávu ochutnaly hlavy pomazané a korunované, nastal ještě větší boom. Barokní papež Klement VIII dokonce v kávě nalezl takové zalíbení, že jí požehnal a prohlásil ji křesťanským nápojem. Za francouzského krále Ludvíka XVI a jeho choti Marie Antoinetty se pořádaly kofeinové dýchánky.

V 17. století se stal tento nápoj „černý jako inkoust“ zřejmě nejslavnějším dovozovým nápojem. Zprávy o kavárnách z této doby máme nejen z Francie - káva se tehdy hojně popíjela i ve Vídni a samozřejmě se postupně dostala i do Německa. Německý císař Bedřich Veliký ale ke kofeinovému zázraku valnou důvěru neměl – nejdříve na ni uvalil vysoké daně a dokonce se snažil obchod a pití kávy zakázat. Vyzýval své poddané, aby se vrátili k pivu. Když pak ale i Johan Sebastian Bach složil skladbu, která vzdávala kávě hold, císař podlehl tlaku veřejnosti a ustoupil. Je to až neuvěřitelné, jakou má káva nad námi moc .

Káva se pochopitelně dostala i do zemí Českých. První kavárna u nás byla založena v Praze, a vyděšení majitelé pivních a vinných šenků se stavěli na odpor. Báli se o své živobytí, báli se konkurence – jak je vidět, je to pořád stejné napříč staletími… pokrok ovšem nezastavíš – i u nás si mocný nápoj prorazil cestu a jeho obliba se šířila českou společností.

A jak to dopadlo?

Všechny světové kultury postupně prostoupil exotický svět v podobě obřadného pití kávy. Káva se stala nepostradatelnou pochutinou snad v každé domácnosti ve všech zemích světa. Každý si určitě vybere z nepřeberného množství druhů – z té sladší kávy, malinko nakyslé kávy, trochu hořké kávy, čerstvě pražené, i bezkofeinové

Káva je komplexní, krásný, tmavý, specifický nápoj, který umí pobláznit naše chuťové a čichové buňky.

Vězte, že život začíná po kávě...

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.