Vážení zákazníci. E-shop je momentálně mimo provoz z důvodu přípravy nového designu a nové nabídky výborné kávy. Spuštění je plánováno na začátek roku 2023. Těšíme se na Vás!

Bobův interní žebříček — která káva je ta nej?

V minulém článku  jsme si představili 3 nejčastěji zmiňované kávy, které se tyčí někde v TOP 5 světového žebříčku. Ani jednu z nich nepražíme u nás na Vysočině. Ale proč? Někdy nejde o to, dělat věci jinak, stačí je dělat dobře. A tak dobře upražená káva může být i ta méně vzácná, s méně certifikáty. Výsledek vám musí především chutnat.

Takže zpět do reality malé řemeslné moravské pražírny. Jak už víte, Bob je kávovníky ošlehaný pražič s chuťovými poháry, které fungují jako spolehlivý rozpoznávač i těch nejjemnějších kávových niancí. A tedy, která čerstvě pražená káva je ta nej?

Nebudeme vás napínat a práskneme to rovnou. Brasil Fazenda Bourbon Finest  to prostě vyhrává, především díky vyladěnému poměru cena/výkon. Jemná káva čokoládové chuti, se kterou neuděláte chybu. Když se chystáme na návštěvu, je jasné, co bereme jako dárek. Není to žádná divočina, ale poctivě pěstovaná a lety vyladěná káva z kofeinové velmoci, z Brazílie. U nás doma na mlýnku nesmí chybět. Je to prostě Bobova klasika. Za tím si stojíme.

V naší pražírně je i místo pro její brazilské sestry — karamelovější Brasil Cerrado Caramelo Diamantina  a „obyčejnější“, přesto excelentní Santos Excelente . To, že „brazilská káva“ je pojem, už asi nemusíme moc připomínat.

Brazílie, ok, pro někoho už možná nuda, takže co dál? Chcete tu kávovou tóninu trochu rozladit a vsadit na něco odvážnějšího? Máme to. Bob doporučuje surovou africkou Etiopii — Ethiopea Sidamo Original . My z pražírny se vždy vcítíme do země původu našich káv a už jen pouhá vůně čerstvě pražených kávových bobů nás přenese do jejich domoviny. Etiopie. Ostrá, rozpálená a písčitá země s drsnými podmínkami. Chaotická města plná vzruchu a dění, opuštěné písečné planiny, suché stromy, které se přizpůsobily horkému podnebí, vzácná zeleň a důležitá voda v korytech řek a napajedel. To vše v jednom šálku „obyčejné“ kávy. Když zavřete oči a usrknete Etiopii, co cítíte vy?

Ale zpět do Jižní a Střední Ameriky. Netušíme, jestli je to bezpečnější země, než ta africká, ale jemnější kafe mají určitě. Tropický Ecuador  SHB Loja Organic a exotická Costarica Tarrazú Multa. Obě kávy jsou exotičtější než třeba Brazílie a mají v sobě kus divokosti a džungle. Oproti ostré a syrové Etiopii jsou tyto dvě kávy šťavnatější a barevnější. Přinesou vám opravdu exotický zážitek, protože kdo z vás má doma něco z Kostariky nebo Ekvádoru? Odvažte se a zhoupněte se na liánách pod kávovými plantážemi rodinných farem, od kterých si necháváme zelená zrna posílat. Je to jízda.

Možná neoprávněně se ve stínu velké Brazílie zapomíná na Kolumbii. Colombia  Supremo Gusto je jemná, oříšková káva, vhodná pro vyznavače nekyselých káv. Její zrna jsou větší než třeba ta brazilská a nesou v sobě o něco více aromatu lískových oříšků s nádechem hořké čokolády. I Kolumbie je univerzálním dárkem a mohla by se ucházet o stálici ve vaší kávové poličce. Úplně jinou písničkou je ale naše speciální bezkofeinová Kolumbie , která je opravdu šetrně a přírodně připravena o kofein. Bez chemie, bez pachuti. Věřte nám, že rozdíl v chuti kofeinové a nekofeinové kávy tu nepoznáte. Zkuste slepou ochutnávačku, doporučujeme!

Za tuhle bezkofeinovou variantu dáme mléko do espressa, tedy, ruku do ohně.

A co nějaká originalitka, kterou jinde nenajdete? Naše směsi ! Rozepsali jsme se o nich v jednom z minulých článků . Věřte, že naše kávové směsi se postarají o opravdu neopakovatelný zážitek. Vždy je dáváme dohromady pečlivým a dlouhým testováním, ochutnáváním a srkáním — to vše odnesl nejeden spálený jazyk. Ale pro vás všechno. Nejčastěji jsou Bobovy směsi namíchané ze 3 druhů arabiky. Poměr je přísně tajný...

 

Tak si udělejte pohodlí, šálek s oblíbeným kafem a se zavřenýma očima se přesuňte do domoviny právě té vaší kávy.

Kdo jiný by měl umět tak dobře vybírat, opečovávat a pražit kávové boby, než náš BOB!

 

Čerstvě pražená kávová zrna, mlýnek, šálek a pak začíná život...

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.