Historie kávy stručně

Co nám napoví historie o kávě? Zavítejte s námi do stručné historie pití kávy a jejího rozkvětu.

Odkud se vzala?

Na začátku toho všeho byly cestopisy, ve kterých se koncem šestnáctého a začátkem sedmnáctého století začaly objevovat informace o jakémsi nápoji jménem „chave“, který prý vaří Turci ze semen, která se pěstují v arabském světě.

Kávu do Evropy krátce nato přivezli kupci z Benátek zároveň s popisem, jak připravit tento horký černý kofeinový nápoj.

Jak to začalo?

Tento produkt se dal sehnat pouze v lékárnách, ale dlužno říci, že o něj společnost nejevila valný zájem a prodával se velmi málo. Mezi lidmi se dokonce vzedmula vlna odporu a pobouření, sepisovaly se petice, které měly novou neřest zakázat. Dokonce se začala šířit fáma, že káva způsobuje u žen neplodnost (u mužů nevíme).

Přesto – nebo právě proto se pomalu začalo obchodu s kávou dařit. Zájem o kávu začal stoupat ve chvíli, kdy odvážní obchodníci začali otevírat specializované obchody s touto pochutinou plnou kofeinu. Když kávu ochutnaly hlavy pomazané a korunované, nastal ještě větší boom. Barokní papež Klement VIII dokonce v kávě nalezl takové zalíbení, že jí požehnal a prohlásil ji křesťanským nápojem. Za francouzského krále Ludvíka XVI a jeho choti Marie Antoinetty se pořádaly kofeinové dýchánky.

V 17. století se stal tento nápoj „černý jako inkoust“ zřejmě nejslavnějším dovozovým nápojem. Zprávy o kavárnách z této doby máme nejen z Francie - káva se tehdy hojně popíjela i ve Vídni a samozřejmě se postupně dostala i do Německa. Německý císař Bedřich Veliký ale ke kofeinovému zázraku valnou důvěru neměl – nejdříve na ni uvalil vysoké daně a dokonce se snažil obchod a pití kávy zakázat. Vyzýval své poddané, aby se vrátili k pivu. Když pak ale i Johan Sebastian Bach složil skladbu, která vzdávala kávě hold, císař podlehl tlaku veřejnosti a ustoupil. Je to až neuvěřitelné, jakou má káva nad námi moc .

Káva se pochopitelně dostala i do zemí Českých. První kavárna u nás byla založena v Praze, a vyděšení majitelé pivních a vinných šenků se stavěli na odpor. Báli se o své živobytí, báli se konkurence – jak je vidět, je to pořád stejné napříč staletími… pokrok ovšem nezastavíš – i u nás si mocný nápoj prorazil cestu a jeho obliba se šířila českou společností.

A jak to dopadlo?

Všechny světové kultury postupně prostoupil exotický svět v podobě obřadného pití kávy. Káva se stala nepostradatelnou pochutinou snad v každé domácnosti ve všech zemích světa. Každý si určitě vybere z nepřeberného množství druhů – z té sladší kávy, malinko nakyslé kávy, trochu hořké kávy, čerstvě pražené, i bezkofeinové

Káva je komplexní, krásný, tmavý, specifický nápoj, který umí pobláznit naše chuťové a čichové buňky.

Vězte, že život začíná po kávě...

 

Design šablony vytvořil Shoptetak.cz & Tomáš Hlad.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení